Ďakujem, páni rektori!

Autor: Alena Dušatková | 15.8.2012 o 14:38 | (upravené 15.8.2012 o 16:12) Karma článku: 10,69 | Prečítané:  874x

V nedeľu bol na www.sme.sk zverejnený škandalózny rozhovor redaktoriek SME s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie profesorom Liborom Vozárom (http://www.sme.sk/c/6494738/rektor-vozar-odoberat-sporne-tituly-nema-zmysel.html). Na to, čo povedal, ako aj na kontext, som čakala energickú reakciu rektorov, ktorých zastupuje, akademikov, ale aj štátnych úradníkov a politikov. Čakala som, že niekto z nich povie okamžite rázne "nie"!

V nedeľu, v pondelok a v utorok nič. „Len“ zdesené a po zásluhe ostré reakcie diskutérov a zaslúžený komentár Petra Schutza v SME.


V mojom pondelkovom blogu (http://dusatkova.blog.sme.sk/c/305479/Ste-za-odoberanie-podvodom-ziskanych-titulov.html) mám poznámku k tomu, ako zásadne odmietavo sa Česi postavili k podobným aféram s nepoctivo nadobudnutými titulmi. Jedna reakcia na môj blog  ma prekvapila. Niekto z diskutujúcich sa spýtal, kto bol podvodom získaným diplomom podvedený?


Tá otázka ilustruje, ako vec vnímame. Ako málo si uvedomujeme, čo sa môže diať, ak ich máme medzi sebou. Zatiaľ, ako sa zdá, ich máme najviac medzi politikmi, alebo v polícii a tu ide hlavne o devastačný účinok výskytu nepoctivo získanch diplomov na vedomie (ne)spravodlivosti u ostatných a relativizáciu princípov. Podvedení sme boli všetci, celá spoločnosť a človeku, ktorý podvodom získal titul a tým nadobudol majetkový prospech patrí, aby mu bol taký titul odobratý.

Spomenula som reakciu Čechov na podobné aféry s podvodom získanými titulmi. Dnes ráno v správach Slovenského rozhlasu zverejnili, že český policajt, ktorý si sfalšoval maturitné vysvedčenie, na základe ktorého potom študoval na univerzite v Plzni a získal titul bakalára, sa stal na základe vzdelania vedúcim zásahovej jednotky. Prišlo sa na to, že maturitné vysvedčenie získal podvodom a na tomto podvode získal následne aj vysokoškolský bakalársky diplom. A čo na to rektorka dotknutej univerzity? Rektorka univerzity, a to prosím ide o "vykričanú" univerzitu v Plzni, sa jednoznačne a natvrdo vyjadrila, že podvodom získaný titul mu univerzita  s a m o z r e j m e odoberie. Policajt už policajtom nie je a súd rozhodol, že mzdu, ktorú zarobil v pracovnom zaradení policajta, ktoré získal na základe podvodom získaných dokladov o vzdelaní, musí štátu vrátiť - vyše 5 mil. CZK. My na Slovensku tak radi relativizujeme a pýtame sa trebárs, koho podviedli tí naši politici? A napríklad aj vysokí policajní funkcionári opísanými diplomovkami a rigoróznymi prácami, ktoré obhajoval ich prezident Spišiak tým, že veď sú to výborní policajní funkcionári?!


Som rada, že rozhlas pustil do slovenského éteru jasné vyjadrenie českej rektorky. Aby sme si poriadne uvedomili ten rozdiel medzi ňou a našim prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie! Aké posolstvo vyslala k spoločnosti ona a aké náš prezident všetkých slovenských rektorov?
O to lepšie a s vďakou sa číta dnes, v stredu o 13,21 hod. zverejnená správa, že sa dvanásti rektori slovenských univerzít a vysokých škôl,  tých najväčších a najvýznamnejších, dištancujú od niektorých výrokov prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie s tým, že "vyjadrenia Libora Vozára k obsahu, úrovni a kvalite vysokoškolského vzdelávania na Slovensku, vysokoškolským pedagógom a udeľovaniu akademických a vedeckopedagogických titulov považujeme za jeho osobné názory, a hoci ich vyslovil ako prezident Slovenskej rektorskej konferencie, nezohľadňujú postoj rektorov uvedených univerzít a vysokých škôl."


A čo tí ďalší? Rektori našich univerzít.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?